Bohun

Historia KSIĄŻKI

Bohun„Bohun” Wsłuchaj się w słowa opowieści o bitwie pod Batohem. Zwanej staropolskim Katyniem. Objętej zmową milczenia historyków i dawnych pamiętnikarzy. Mimo wysiłków bohaterów, by odmienić bieg historii, krwawe dzieje konfliktu między Kozakami a Rzeczpospolitą znajdują nieuchronną kulminację w bitwie pod Batohem. Oto zapis zdarzeń poprzedzających najstraszniejszą klęskę w dziejach Rzeczypospolitej…

Komuda zaprasza do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, opisanej bez upiększeń. Krwawe waśnie, zemsta, zdrada, szpiegostwo i dyplomacja splatają się w sugestywną wizję świata jednocześnie pięknego i śmiertelnie niebezpiecznego – Andrzej Pilipiuk. Bohaterowie z krwi i kości, kochający i nienawidzący pełną piersią. Mordujący w pijanym szale, a jednocześnie pełni głębokiej wiary w Boga.

Istotniejszy od Bohuna jest w opowieści młody bandurzysta Taras Weresaj, zaufany Bohuna. Wygnany przez swego pana, wyrusza w podróż, podczas której ogląda śmierć przyjaciela. Zostaje obarczony brzemieniem wizji ukazującej przyszłość. Od tej pory Taras zdaje sobie sprawę z wagi wydarzeń, w których bierze udział. Jednocześnie jest w stanie zmieniać je w pewnym stopniu dzięki swej niezwykłej muzyce.

Podczas gdy Taras, w miarę skromnych możliwości, stara się załagodzić zatarg. Uchroniony od śmierci, odcięty od szubienicy dzięki królewskiemu ułaskawieniu, otrzymuje misję, wskutek której wojna domowa rozpala się na nowo. Wraz z Dantezem, który z obrońcy dam stał się najemnym mordercą, podróżuje piękna nierządnica Eugenia, doskonale zorientowana w dyplomacji i intrygach politycznych. Mimo jednoznaczności swego zadania Dantez wciąż próbuje zrozumieć rolę, jaką odgrywa w całej sytuacji, więc, wykonując rozkazy, stara się także dowiedzieć, czyja twarz kryje się za maską Śmierci, którą nosi jego zleceniodawca.

Podsumowanie

Wojna domowa ukazana jest jako bardzo tragiczna. Ze względu na ten lekko „historiozoficzny” wydźwięk powieści, wydarzenia historyczne są w niej w centrum, a nie w tle. Ten wyróżnik pozytywnie wpływa na powieść, w której fragmenty bardziej „historyczne” są wyraźnie lepsze od czysto awanturniczych. Może też najciekawszym elementem „Bohuna” jest posłowie, w którym autor snuje własne refleksje historyczne, a także charakterystyczny dla jego twórczości spis cytatów i ciekawostek wyłowionych z odnośnych źródeł.

„Bohun” to typowa powieść przygodowa. Zajmująca fabuła, nietuzinkowe postaci, wszystko w przejmującej scenerii Dzikich Pól. Spowitych dymem płonących chutorów i rozbrzmiewających jękami mordowanych.

rycerz   Nowość 2012 – Autor:  Jacek Komuda – Powieść historyczna

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *