Czy zawsze będziesz mnie kochać

KSIĄŻKI Powieści

Czy zawsze będziesz mnie kochać „Czy zawsze będziesz mnie kochać” i inne opowiadania. Dwadzieścia dwa niepokojące opowiadania jednej z najpopularniejszych amerykańskich autorek. Joyce Carol Oates jest co roku wymieniana pośród kandydatów do Nagrody Nobla. Potrafi zdemaskować ludzką naturę tak, że robi się “niewygodnie”. To, co ludzie ukrywają latami, z gracją wyciąga na światło dzienne. Specjalizuje się w ostrej krytyce społecznej, obnażaniu ludzkich tajemnic, uwiedzeń, kazirodztwa, przemocy czy gwałtu.

Jednym z głównych tematów tych opowiadań jest właśnie hipokryzja, dwulicowość prezentowana dla najbliższych, sąsiedztwa czy znajomych z pracy. Nikt nie może się dowiedzieć prawdy, bo daleka jest ona od pastelowego obrazu szczęścia. Uśmiech bohaterek i bohaterów jest grymasem. Wszyscy są pełni smutku i samotności oraz lęku przed śmiercią. To kolejne trzy protagonistki tego tomu. Autorka w niezwykle naturalistyczny i realistyczny sposób opisuje człowieka wraz z jego ciemnym i brudnym życiem wewnętrznym, które stanowi rewers dla kolorowego i radosnego pozoru na zewnątrz.

„Czy zawsze będziesz mnie kochać” tu normalność i moralność nie istnieją. Nie ma miejsca także na miłość. Wszystko jest schematem, w który wpisane jesteśmy od dzieciństwa. Pisarka staje po stronie kobiet i pokazuje ich krzywdę w relacjach damsko-męskich, krzywdę, jaka wynika z patriarchalnej kultury, w której dziewczynki marzą o wyjściu za mąż i nie widzą dla siebie innej drogi. Tam, gdzie jest podporządkowanie, jest przemoc.

Powieść   Nowość 2018 – Autor:  Joyce Carol Oates  – Czy zawsze będziesz mnie kochać – Opowiadania

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *