Login

Lost your password?
Don't have an account? Zarejestruj się

Dziewczyna o czterech palcach

Dziewczyna o czterech palcachDziewczyna o czterech palcach – Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów.

Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą. Życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel. Cała gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim…

Akcja powieści jest wartka. Z oczywistych względów bohaterowie nie mają na podorędziu zdobyczy techniki, dostępnych postaciom wykreowanym przez współczesnych autorów powieści szpiegowskich, czy to polskich, czy obcych. Przez to powieść staje się dla przeciętnego czytelnika bardziej realna, bliska rzeczywistości, łatwiej przyjąć, że to co czytamy mogło zdarzyć się naprawdę. Nawet bardziej niż powieści Vincenta Severskiego, który przecież zna świat szpiegów lepiej niż którykolwiek z autorów. Finał książki jest nietrudny do przewidzenia, jednak autor nawet najbardziej przewidującego czytelnika jednym przynajmniej zwrotem sytuacji mocno zaskoczy. A osoby dobrze grające w szachy i znające ich historię (tak, ta gra w Dziewczynie odgrywa kluczową rolę) mogą spróbować same pobawić się w Popielskiego. Nawet i spróbować rozwikłać tajemniczy szyfr, najistotniejszy dla całej intrygi.

Dziewczyna o czterech palcach stanowi ciekawą mieszankę wątków kryminalnych i szpiegowskich. Wciągającą historię autor doprawia krwawymi i brutalnymi rozgrywkami między policją, agentami Dwójki i bolszewikami. W tamtym czasie mocno zaznaczyli oni swoją obecność na terenach działalności. Nie brakuje również klimatu II Rzeczypospolitej i odniesień do naszej najnowszej historii. Dzięki temu od powieści nie sposób się oderwać, aż do finałowego rozstrzygnięcia.

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20-tych i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.

kryminał

 

Nowość: 2019  Autor: Marek Krajewski – Dziewczyna o czterech palcach – Kryminał

 

 

Kup Teraz

https://lekson.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*