Fabryka lalek

KSIĄŻKI Sensacje

Fabryka LalekFabryka Lalek to wciągająca książka, entuzjastycznie przyjęta przez media i czytelniczki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pełna aury niesamowitości, będąca połączeniem romansu i thrillera z kunsztownie oddanymi realiami wiktoriańskiego Londynu. Jest to opowieść o dziewczynie z niższych sfer z fizycznym defektem, zazdrosną siostrą bliźniaczką i kiepskimi relacjami w rodzinie.

Akcja toczy się w dziewiętnastowiecznym Londynie, gdzie obie siostry pracują za grosze, wręcz niewolniczo by wspomóc rodzinę i utrzymać przynajmniej siebie. Bohaterka ma talent malarski, ale w tamtych czasach niezbyt dobrze widziany u kobiety, do tego tej z niższych sfer społecznych. Iris, bo tak ma na imię marzy aby zmienić swoje życie, malować i przestać harować w sklepie z lalkami.

Londyn, rok 1850. W Hyde Parku powstaje największe wesołe miasteczko, jakie miasto kiedykolwiek widziało. Pośród tłumu gapiów Iris Whittle, przyszła początkująca artystka, spotyka Silasa, kolekcjonera ciekawostek, urzeczonego wszystkim, co dziwne i piękne. On jest nią wprost oczarowany, ona traktuje jak nic nie znaczący epizod. Człowieka o wyjątkowo trudnym dzieciństwie, który zajmuje się patroszeniem i wypychaniem zwierząt. Jak nie trudno się domyślić, ten drugi jest złym bohaterem owej historii.

Pewnego dnia malarz prerafaelita Louis Frost prosi Iris, by pozowała mu do obrazu. Dziewczyna zgadza się pod warunkiem, że ten nauczy ją malować. Kobieta w malowaniu odnajduje swoją pasję, poznaje świat, o jakim nie śmiała nawet marzyć. Nie wie jednak, że zło czai się w cieniu. Od dnia przypadkowego spotkania obsesja Silasa na punkcie dziewczyny rośnie i przyjmuje dramatyczny obrót – mężczyzna wiedziony stworzoną w swojej głowie wizją porywa Iris i zamyka w piwnicy, żeby mieć ją tylko dla siebie.

Wciągająca, mroczna, trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony historia o pasji oraz niebezpiecznej obsesji podbiła serca czytelników i recenzentów.

„Fabryka lalek” Elizabeth Macneal to powieść, którą warto przeczytać.

thriller        Nowość: 12-02-2020, Autor: Elizabeth Macneal

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *