Fabryka oficerów

Historia KSIĄŻKI

Fabryka Oficerów„Fabryka oficerów” jest książką w pełni oddającą największe okropności nazizmu i wojny! Ma formę dziennika prowadzonego przez kadeta z pewnej akademii wojskowej (prawdopodobnie tej, w której Kirst w latach 1943-1945 wykładał). Akcja powieści „Fabryka oficerów” rozgrywa się nieopodal miasteczka Wildlingen nad Menem, w Szkole Wojennej nr 5, gdzie odbywa się właśnie kolejny kurs oficerski.

Miejscem akcji jest więc szkoła wychowująca i kształcąca w trybie przyspieszonym oficerów do służby na froncie. Takie „maszynki” kierujące śmiercionośnym ogniem strzelców. Opisana historia podobno wydarzyła się naprawdę podczas 16. kursu dla oficerów, który trwał od 10 stycznia do 31 marca 1944 r. w Szkole Wojennej w Wildingen nad Menem. Jak zwykle Kirst do opisu dołączył wyciągi z akt sądu wojennego, listy, życiorysy.

Powieść stwarza więc nieodparte wrażenie autentyczności i potwierdza prawdziwość zdarzeń, choć nazwiska zostały z pewnością zmienione. Wszystko miało służyć „straconemu pokoleniu” (za które i Kirst się uważa!) ku pamięci, a młodzieży ku przestrodze, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło!

W sumie – książka jest jednym wielkim oskarżeniem i napiętnowaniem nazizmu, III Rzeszy i wojny. Oskarżeniem systemu, któremu autor również (jak wielu innych Niemców) w młodości gorliwie służył. Powieść ukazuje bardzo gorzką prawdę o słabości ludzkiej.

Dzisiaj trzeba być albo hitlerowcem, albo antyhitlerowcem, trzeciej możliwości nie ma

– słowa te, wypowiedziane przez głównego bohatera książki H.H. Kirsta, przedstawiają właściwie główny jej wątek – poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kim się jest w czasach wojny. Mowa oczywiście o II wojnie światowej, która – nawet w umysłach agresorów –przestała mieć w pewnym momencie sens. Fanatycy i sceptycy – oto bohaterowie Kirsta.

wojna   Nowość 1956 – Autor:  Hans Hellmut Kirst – Fabryka oficerów – Historia Wojenna

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *