Galveston

KSIĄŻKI Sensacje

Galveston„Galveston” wybitny czarny kryminał. Głównym bohaterem powieści jest Roy Cady, dwumetrowy osiłek, który radził sobie jak dotąd doskonale. Uzbrojony w metalową pałkę dwumetrowy brodacz, postrach niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie. Odzyskuje długi za pomocą metod nie do końca zgodnych z literą prawa: zastraszanie, groźby czy pobicia to dla niego chleb powszedni. Nie jest też może zbyt lubiany, ale na pewno skuteczny. Do czasu.

Cady pewnego dnia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Wiadomość o toczącej go śmiertelnej chorobie i zdradziecka pułapka, w której zostaje wystawiony przez swojego szefa. Wpada w nią podczas zdawać by się mogło rutynowej roboty, cudem udaje mu się wymknąć z zasadzki, w której miał zostać zamordowany. Zmuszają go do zerwania z dotychczasowym życiem. Wybiera podróż, w której przyjdzie mu się zmierzyć z duchami własnej przeszłości.

Wraz z młodą kobietą, której przypadkiem uratował życie, podejmują desperacką próbę ucieczki. Ta zaprowadzi ich do najpodlejszych knajp i moteli, zamieszkiwanych przez przegranych i życiowo nieporadnych ludzi. Rozpoczyna się mordercza zabawa w kotka i myszkę, prowadząca przez najbardziej obskurne zakątki amerykańskiego południa, podejrzane speluny i zapuszczone motele, w których Cady oczekuje na spotkanie z tym, co nieuchronne. Czy uda mu się ocaleć? A może ochroni dziewczynę, której życie do czasu spotkania z nim było jednym wielkim pasmem rozczarowań? Czy znajdzie w sobie dość sił, by pomimo choroby odkupić swoje dawne grzechy?

Krótka Opinia

Wybitny czarny kryminał scenarzysty i producenta jednego z najlepszych seriali ostatnich lat – Detektywa. Z niezapomnianymi rolami Woody’ego Harrelsona i Matthew McConnaughy’ego, opowieść o honorze, zdradzie, odpowiedzialności i miłości kwitnącej w zakazanych miejscach. Opowieść o świecie stojącym w obliczu zagłady, która zburzy stary porządek, przynosząc nową, nieznaną bohaterom rzeczywistość.

“Galveston” to nie tylko świetna książka, to także rodzaj specyficznego, katartycznego doświadczenia. To rzecz trudna do przetrawienia, choć podana w lekkiej formie. To pozycja, w której zakocha się każdy fan “Detektywa”. To lektura nie dla każdego, choć każdy powinien ją przeczytać

kryminał    Nowość: 2014  Autor: Nic Pizzolatto

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *