Login

Lost your password?
Don't have an account? Zarejestruj się
Galveston

Galveston

Galveston„Galveston” wybitny czarny kryminał. Głównym bohaterem powieści jest Roy Cady, dwumetrowy osiłek, który radził sobie jak dotąd doskonale. Uzbrojony w metalową pałkę dwumetrowy brodacz, postrach niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie. Odzyskuje długi za pomocą metod nie do końca zgodnych z literą prawa: zastraszanie, groźby czy pobicia to dla niego chleb powszedni. Nie jest też może zbyt lubiany, ale na pewno skuteczny. Do czasu.

Cady pewnego dnia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Wiadomość o toczącej go śmiertelnej chorobie i zdradziecka pułapka, w której zostaje wystawiony przez swojego szefa. Wpada w nią podczas zdawać by się mogło rutynowej roboty, cudem udaje mu się wymknąć z zasadzki, w której miał zostać zamordowany. Zmuszają go do zerwania z dotychczasowym życiem. Wybiera podróż, w której przyjdzie mu się zmierzyć z duchami własnej przeszłości.

Wraz z młodą kobietą, której przypadkiem uratował życie, podejmują desperacką próbę ucieczki. Ta zaprowadzi ich do najpodlejszych knajp i moteli, zamieszkiwanych przez przegranych i życiowo nieporadnych ludzi. Rozpoczyna się mordercza zabawa w kotka i myszkę. Prowadzi przez najbardziej obskurne zakątki amerykańskiego południa. Rozszerza się na podejrzane speluny i zapuszczone motele, w których Cady oczekuje na spotkanie z tym, co nieuchronne. Czy uda mu się ocaleć? Czy ochroni dziewczynę, której życie do czasu spotkania z nim było jednym wielkim pasmem rozczarowań? A może znajdzie w sobie dość sił, by pomimo choroby odkupić swoje dawne grzechy?

Recenzja

Wybitny czarny kryminał scenarzysty i producenta jednego z najlepszych seriali ostatnich lat – Detektywa – z niezapomnianymi rolami Woody’ego Harrelsona i Matthew McConnaughy’ego, opowieść o honorze, zdradzie, odpowiedzialności i miłości kwitnącej w zakazanych miejscach. Opowieść o świecie stojącym w obliczu zagłady, która zburzy stary porządek, przynosząc nową, nieznaną bohaterom rzeczywistość.

“Galveston” to nie tylko świetna książka, to także rodzaj specyficznego, katartycznego doświadczenia. To rzecz trudna do przetrawienia, choć podana w lekkiej formie. To pozycja, w której zakocha się każdy fan “Detektywa”. To lektura nie dla każdego, choć każdy powinien ją przeczytać

kryminał

 

Nowość: 2014  Autor: Nic Pizzolatto

https://lekson.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*