Gottland

KSIĄŻKI Literatura

Gottland„Gottland” Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy — Gottland — to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Poruszane tematy, ściśle związane z czeską historią i mentalnością, z pozoru mogą wydać się niezbyt porywające.

Aktorka Lida Baarova — kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki.

Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje. Tragicznie splecione przypadki i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń. Dla sympatyków Czech jest to pozycja obowiązkowa, lecz pozostali na pewno także nie pożałują sięgnięcia po Gottland. Każdy tekst znajdujący się w tej książce to perła. Tylko czeka na odkrycie i widać, że autorowi tematyka jest bardzo bliska i sprawia mu przyjemność pisanie o niej.

Powieść   Nowość 2006 – Autor: Szczygieł Mariusz – Gottland – Literatura Faktu

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *