Masło Margaryna Tłuszcze Misy

INFO Zdrowie

Masło Margaryna Tłuszcze

Mało margaryna smalec tłuszcz, nawet zwierzęcy, jest niezbędny dla naszego organizmu. Problem stanowi to, że zjadamy go za dużo i niewłaściwie wykorzystujemy, bo nie każdy nadaje się np. do smażenia. Dlatego zanim sięgniesz po masło, smalec czy margarynę, poznaj ich wady i zalety. Trzeba je jeść, ale niewiele Tłuszcze zwierzęce są potrzebne do produkcji enzymów i hormonów, stanowią klucz do wielu przemian metabolicznych h. Transportują witaminy A, D, E i K, wspierają układ odpornościowy, umożliwiają pracę mózgu. Pamiętaj, że wolno nam zjeść tylko 2 łyż k i wszystkich tłuszczów dziennie!

Masło klarowane

Powstaje w wyniku długiego podgrzewania zwykłego masła i zbierania powstałych na powierzchni szumowin. Dzięki te mu staje się czystym tłuszczem, pozbawionym białka, laktozy i innych związków (100 g masła klarowanego to ok. 99,5 g tłuszczu). Jedna płaska łyżeczka dostarcza ok. 4,9 g tłuszczu

ZALETY – Jest łatwo strawne, ma wysoką temperaturę dymienia (ponad 200°C), może być używane do smażenia, pieczenia i duszenia. Długo zachowuje świeżość.

WADY – Bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, dostarcza mnóstw a kalorii (880 kcal/100 g). Ze względu na konsystencję nie nadaje się do smarowania pieczywa.

Masło świeże

W prawdziwym maśle znajduje się wyłącznie tłuszcz mleczny. Wszystkie „masła-roślinne” mają wprowadzającą w błąd nazwę, gdyż są margarynami. Masło śmietankowe powstaje ze słodkiej śmietanki, dostarcza 73% tłuszczu i 659 kcal/100 g. Spora ilość wody i laktozy sprawia, że ma krótki termin przydatności d o spożycia. Może zaszkodzić osobom z nietolerancją laktozy. Masło ekstra to co najmniej 82% tłuszczu i 735 kcal/100 g. Powstaje ze śmietany ukwaszonej, dzięki czemu ma sześć razy mniej laktozy niż masło śmietankowe. Jest więc znacznie zdrowsze nie tylko dla osób z nietolerancją laktozy, ale również dla gorzej trawiących – starszych i chorych. 100 g masła ekstra to 82,5 g tłuszczu (54,7 g nasyconych kwasów tłuszczowych i 23,5 g nienasyconych). Płaska łyżeczka (5 g) masła ekstra zawiera 4,1 g tłuszczu (ok. 2,7 g nasyconych kwasów tłuszczowych i 1,18 g nienasyconych).

Dobre masło ma certyfikat. Umieszczone w elipsie litery PL, pod spodem numer i jeszcze niżej litery WE świadczą o tym, że pochodzi z Polski, został zrobiony w zakładzie o danym numerze ewidencyjnym. Prawdziwe masło ugniata się w sposób ciągły (to z dodatkami trzaska pod palcami), a wyjęte z lodówki jest twarde jak kamień. Topi się, tworząc białą pianę. Najlepiej jeść je na surowo. W wysokich temperaturach łatwo się przypala (temperatura dymienia 135-150°C). W czasie długiego ogrzewania powstają substancje szkodliwe dla zdrowia, m.in. akroleina o działaniu rakotwórczym. Masło to nadaje się jedynie do bardzo szybkiej obróbki w niskiej temperaturze, np. przyrządzenia jajecznicy czy omletu – wtedy nie rozgrzewa się za bardzo i nie powstają szkodzące nam związki.

ZA LETY – Jest łatwostrawnym, najlepiej przyswajalnym tłuszczem zwierzęcym i nie zawiera żadnych składników chemicznych. Możemy w nim znaleźć rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i D oraz niewielką ilość E, sporo silnych antyoksydantów, np. koenzym Q10, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Masło powinny jeść dzieci do 3. ro ku życia, kobiety w ciąży i karmiące. Potem potrzebujemy go mniej nie dlatego, że jest szkodliwe, tylko dlatego, że ma dużo nasyconych kwasów tłuszczowych.

WADY – Dostarcza głównie tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziomu cholesterolu we krwi, zwiększają ryzyko miażdżycy i chorób krążenia, oraz duże ilości cholesterolu (220 mg/100 g). Dlatego z masła powinny zrezygnować osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, chore na serce, miażdżycę, zagrożone zawałem serca czy nadciśnieniem.

Smalec gęsi

Powstaje z wytopienia mięsa. W tem­peraturze pokojowej ma półpłynną konsystencję. Ze względu na niską temperaturę dymienia (ok. 140°C) podobnie jak masło nie nadaje się do smażenia ani pieczenia.

ZALETY – Ma korzystniejszy skład tłuszczów: dużo więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż kwasów tłuszczowych nasyconych. Wyjątkowo dużo w nim kwasu oleinowego, tego samego, który występuje w oliwie. Sporo ma witamin A, D, E, z grupy B i PP.

WADY – Pojawiają się informacje, jakoby tłuszcz gęsi (a także kaczy) zbijał poziom cholesterolu we krwi. Tymczasem brak badań naukowych na temat zdrowotnych właściwości tego tłuszczu. Tłuszcz gęsi (kaczy) nie obniża cholesterolu. Ogólna zaś zawartość w smalcu tłuszczu i tłuszczów nasyconych jest na tyle duża, że nie można traktować go jako źródła korzystnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych. Smalcu gęsiego nie zaleca się więc w codziennej diecie. Jest bardzo kaloryczny (podobnie jak smalec wieprzowy 100 g dostarcza ok. 900 kcal) i tak jak wszystkie tłuszcze zwierzęce spożywany w nadmiarze sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Smalec wieprzowy

Głównym składnikiem smalcu jest tłuszcz, który poza szkodliwymi kwasami tłuszczowymi nasyconym i zawiera również nienasycone, czyli zdrowe. 100 g smalcu to 99,5 g tłuszczu (ok. 43,5 g nasyconych kwasów tłuszczowych i 52 g nienasyconych). Płaska łyżeczka smalcu (5 g) dostarcza ok. 4,9 g tłuszczu (w tym ok. 2,17 g kwasów tłuszczowych nasyconych i 2,6 g nienasyconych). W śród kwasów tłuszczowych nasyconych jest kwas stearynowy, który nie szkodzi, ale też nie obniża poziomu cholesterolu. 100 g smalcu to 880 kcal i dodatkowo 90 mg cholesterolu.

ZALETY – Smalec wieprzowy jest dobry do smażenia mięs. Ze względu na wysoką temperaturę dymienia (ok. 185°C) znacznie lepiej znosi podgrzewanie niż masło, a przy tym nie wytrącają się w nim szkodliwe substancje, mniej w siąka w mięso. W umiarkowanych ilościach mogą go jeść osoby zdrowe.

WADY – Z powodu kaloryczności oraz sporej ilości tłuszczów nasyconych smalcu wieprzowego nie zaleca się osobom starszym, otyłym, z cukrzycą, nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cho­lesterolu, a także dzieciom.

Miks

To tłuszcze mieszane, w których część tłuszczu mlekowego (masła) zastąpiono tłuszczami utwardzonymi lub olejami roślinnymi. Zdrowsze są mieszanki masła i oleju niż masła i tłuszczu roślinnego utwardzonego. Jeśli więc przeczytamy na etykiecie, że mieszanka zawiera tłuszcz mleczny i olej, to właśnie tę wybierzmy. Miksy są przeznaczone do smarowania pieczywa i do ciasta. Lepiej nie używać ich do smażenia, ponieważ w wysokich temperaturach wytwarzają się związki, które mogą nam zaszkodzić.

ZALETY – Łączą w sobie składniki masła i tłuszczów roślinnych. Zawierają mniej niż masło nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, a jednocześnie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarczają pochodzących z mle­ka witamin A i D. Niektóre zaś z produktów dodatkowo wzbogaca się w witaminy A, D i E, a także z grupy B. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią margaryny, a chcą lub muszą ze względów zdrowotnych ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Wybieraj te, które mają najmniej kalorii.

WADY – Tego rodzaju smarowidła nie najlepiej nadają się dla małych dzieci. Nie zaleca się ich również osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Margaryny twarde i miękkie

To tłuszcze roślinne (produkuje się je z olejów), niekiedy zmieszane z wodą lub mlekiem, z dodatkiem substancji polepszających smak, lecytyny i substancji barwiących. Większość margaryn twardych uzyskuje się w wyniku katalitycznego uwodornienia olejów (sojowego, rzepakowego, palmowego), podczas którego mogą powstawać szkodliwe izomerytrans. Coraz częściej stosuje się też inną metodę – estryfikacji, dzięki której powstają produkty bez izomerów trans, najczęściej są to margaryny miękkie. Generalnie do smarowania pieczyw a przeznaczone są margaryny miękkie, a twarde do pieczenia. Wybieraj produkty, w których jest m niej niż 1 g kwasów tłuszczowych trans na 100 g. Zwróć uwagę na kaloryczność wiele margaryn ma przeszło 700 kcal w 100 g, czyli więcej niż masło śmietankowe. Jeśli na opakowaniu brakuje informacji o stężeniu izomerów, a w składzie jest utwardzany tłuszcz roślinny, lepiej zrezygnuj z zakupu.

ZALETY – Dużo w nich niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych (w większości margaryn jest ponad 40 g kwasów tłuszczowych nienasyconych na 100 g produktu, w płaskiej łyżeczce ponad 2 g), które chronią przed chorobami serca, miażdżycą i nowotworami, i znacznie mniej niż w maśle niekorzystnych kwasów tłuszczowych nasyconych (do 20%). Nie zawierają cholesterolu wcale albo tylko śladowe ilości (mniej niż 1 g). Margaryny są wzbogacane w witaminy A, D i niekiedy E. Czasem zawierają też kwasy z grupy omega-3, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Do niektórych dodawane są sterole roślinne (blokują wchłanianie cholesterolu przez organizm, obniżając jego poziom we krwi). Dore margaryny zalecane są dzieci m od 3. roku życia, osobom z chorobami układu krążenia oraz nimi zagrożonym oraz tym wszystkim, którzy nie mają przeciwwskazań do jedzenia masła, ale chcą ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych.

WADY – Margaryny jak wszystkie tłuszcze są kaloryczne, dlatego trzeba je stosować z umiarem.

zdrowie -12-2016 Artykuł: wspomagający 2016

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *