Oddział chorych na raka

KSIĄŻKI Literatura

Oddział chorych na raka„Oddział chorych na raka” – Sportretowany przez Sołżenicyna szpital to alegoria państwa totalitarnego, a dwaj pacjenci: Oleg Kostogłotow i Paweł Rusanow to skrajnie różne przykłady kondycji jego obywateli. Walczący z rakiem bohaterowie tej przejmującej powieści przekonują się, jak bezduszna i obojętna jest instytucja powołana do ratowania życia. W obliczu śmierci rozmyślają nad sensem ludzkiej egzystencji, nad samotnością i naturą świata.

Jeden z bohaterów to człowiek obozowy, były wojskowy, kontrolowany przez niedowierzające w jego poprawę władze. Drugim jest karierowicz, który zaszedł wysoko dzięki donoszeniu na ludzi o podejrzanych kartotekach. Donosił także, kiedy chciał pozbyć się przeszkód na drodze do awansu czy osiągnąć inne korzyści. Ich życie i rozmowy są jednym z najważniejszych elementów powieści, bo w nich koncentruje się krytyka świata radzieckiego. W ich przeżyciach, dokonaniach i sposobie myślenia pokazana jest degradacja ludzi przez system komunistyczny. Poza nimi pojawia się jeszcze wiele postaci, z których każda ma swoje problemy, swoją chorobę i historię.

Utwór długo był zakazany w ZSRR – po raz pierwszy ukazał się na Zachodzie w 1968 roku. Kanwą powieści stały się doświadczenia autora, który po pobycie w łagrze przeszedł operację usunięcia nowotworu, a potem nawrót choroby i jej ostateczne ustąpienie.

Powieść   Nowość 2006 –  Autor:  Aleksander Sołżenicyn – Oddział chorych na raka – Literatura Współczesna

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *