Pomocnik Kata

Historia KSIĄŻKI

Pomocnik kata“Pomocnik Kata” powieść historyczna z okresu pierwszej wojny światowej. Jest trzecia dekada września 1939, w „Pomocniku Kata” mamy kilka przeskoków z czasów nam współczesnych i to ze angielskiego uniwersytetu do roku 1927 i do ówczesnego Lwowa, Wilna i Warszawy. Tam karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta.

7 czerwca 1927. Dworzec kolejowy w Warszawie. Dziewiętnastoletni Borys Kowerda strzela do ambasadora ZSSR w Polsce. Piotr Wojkow umiera w szpitalu. Stosunki polsko-sowieckie ulegają gwałtownemu zaostrzeniu. Oba państwa znajdują się krawędzi wojny. Proces Kowerdy rozpoczyna się natychmiast.

Na sali sądowej jest tylko jeden człowiek, który wie, kto stoi za tym zamachem. Edward „Łyssy” Popielski, funkcjonariusz tajnych służb odrodzonej Rzeczypospolitej, nie ma wątpliwości, że bolszewicy zawsze znajdą sposób, by ukryć swoje nikczemne zbrodnie. Nie spodziewa się tylko, że znają wszystkie jego sekrety i nie cofną się przed niczym, by je wykorzystać. Morderstwo Wojkowa to dopiero początek…

Marek Krajewski ponownie odkrywa tajemnicze karty historii przedwojennej Polski i wprowadza nas w zakulisowe rozgrywki dwóch wywiadów. Wartka, pełna dramatycznych wydarzeń akcja Pomocnika kata sprawia, że od tego kryminału szpiegowskiego nie sposób się oderwać.

Bohaterowie są tu szczególnie tak lubiany przez Krajewskiego Edward Popielski cały z krwi i kości. Akcja jest wartka i brawurowa, intryga z udziałem wywiadów, często ma podwójne dno, jak na mocną szpiegowską powieść przystało. Na uwagę zasługuje zgrabne połączenie kilku płaszczyzn, które są także dzisiaj, medialnym, politycznym, społecznym.

Cała powieść „Pomocnik kata” ukazuje się w szczególnym momencie, bo oto mamy rocznicę 100-lecie Bitwy Warszawskiej (zwanej też Cudem nad Wisłą), kulminacyjnego momentu wojny polsko-bolszewickiej. Akcja nowej książki Marka Krajewskiego rozgrywa się wprawdzie siedem lat później, ale konstruując fabułę autor nawiązał do autentycznych wydarzeń historycznych.

sensacjaNowość 2020 – Autor:  Marek Krajewski

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *