Służąca

KSIĄŻKI Powieści

Służąca„Służąca” Opowieść o kobiecie, która została skrzywdzona przez los, niesłusznie skazana i wygnana na daleką Syberię. Silna wola podpowiada, że nie może się poddać, musi przeżyć. Na dalekim zesłaniu snuje się przejmująca opowieść o zemście, o przetrwaniu, tajemnicy i sekretach. Tam, wokół kolonii karnej Omska, zesłani Polacy. Utworzyli swoisty ekosystem, część z nich osiedliła się, by na tych obcych ziemiach rozpocząć nowe życie, na własnych zasadach.

Los trzydziestoletniej służącej, Marianny Zaczkiewicz, zdaje się przesądzony. Wyrokiem sądu w roku 1896 zostaje skazana na wieloletnie ciężkie roboty na Syberii. Popełniła zbrodnię i musi za nią zapłacić, choć w jej mniemaniu to ona jest skrzywdzoną ofiarą, niesłusznie skazaną i uwięzioną. Trafia na koniec świata ciężko chora i umierająca, lecz wbrew wszystkiemu się nie poddaje. Przystosowuje się do nowych warunków życia na zesłaniu i marzy o powrocie oraz… zemście.

Na dalekiej Syberii żyją też tacy jak Mikołaj, niemal siedemdziesięcioletni były ułan, który trafił tu po powstaniu styczniowym i został, by wspierać i działać na rzecz Kirgizów, ludów tych okolic. Kimś takim jest też Milena Nowiełło, która wraz z mężem w Omsku otworzyła sklep. W „Służącej” poznamy więcej takich postaci, rozdwojonych, o polskiej duszy, którzy z dala od ziemi ojczystej próbowali przetrwać i jakoś znaleźli swój dom.

Poruszająca historia kobiety zdradzonej i wykorzystanej, która postanowiła sama wymierzyć sprawiedliwość i odnaleźć odebrane jej szczęście. Czy w pogoni za wymierzeniem kary swoim oprawcom Marianna zaleczy rany i zapomni o koszmarach przeszłości?

dramat    Nowość 2020 – Autor:  Weronika Wierzchowska

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *