Login

Lost your password?
Don't have an account? Zarejestruj się

Szczygieł

Szczygieł „Szczygieł” obraz ptaszka na łańcuszku Fabritiusa, wisi spokojnie w muzeum w Hadze.

Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch bomby. W irracjonalnym odruchu wynosi niewielki obraz po wybuchu z ruin nowojorskiego Metropolitan Museum. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia. Będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas.

Obraz trafia do katalogu dzieł zaginionych, a tymczasem leży opakowany w papier w kolejnych miejscach, gdzie mieszka Theo. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.

A wszystko zapoczątkował wybuch w muzeum, w którym zginęła matka Theo. Tam również jego życie splotło się z życiem pewnego kolekcjonera – renowatora antyków oraz rudej dziewczynki. Theo zaczyna swoją wędrówkę po rozmaitych domach, trafia do Las Vegas do swojego ojca hazardzisty, spotyka Borisa, który odkrywa przed nim świat wódki i narkotyków. Theo krąży pomiędzy różnymi światami, jedyną stałą w jego życiu jest obraz, który pogrąża go w poczuciu winy, jest uzależnieniem, ale i nie pozwala mu ostatecznie upaść. Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Podsumowanie

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku ponad trzydziestu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Niemczech.

litrem

 

Nowość 2019 – Autor:  Donna Tartt – Szczygieł –- Literatura Piękna

 

 

Kup Teraz

https://lekson.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*