Zbrodnia smoleńska

KSIĄŻKI Literatura

Zbrodnia Smoleńska“Zbrodnia smoleńska. Anatomia zamachu” – to publikacja najbardziej kompleksowa i najbardziej przekonująca. Wyjaśnia, co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w okolicach lotniska Siewiernyj. Dzieło to zostało napisane przez grupę niezależnych ekspertów. Wśród nich  specjalistów: z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela, Rosji, głównie wojskowych i ludzi ze służb specjalnych.

Już sam fakt, że przedmowy do tej książki napisali Wiktor Suworow oraz szef stowarzyszenia byłych pracowników amerykańskich służb wywiadowczych mówi sam za siebie. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty.  Doskonale znają zarówno maszynę Tupolewa, specyfikę pracy kontrolera lotów, jak i procedury obowiązujące w WP i w armii rosyjskiej. Poddali drobiazgowej analizie m.in. uszkodzenia silników i samolotu, udostępnione polskiej stronie. Zbadali zapisy czarnych skrzynek, obrażenia ofiar (na podstawie zdjęć z rosyjskiego zakładu medycyny sądowej) a także zniszczenia przedmiotów należących do pasażerów Tupolewa.

Szczegółowo i złośliwie rozprawiają się z “ustaleniami” “ekspertów” takich jak Tomasz Hypki, czy płk Latkowski a także z “prawdami” Komisji eksperta ds. obrabiarek Jerzego Millera. Na jej raporcie nie pozostawiają suchej nitki. Skrupulatnie niszcząc pieczołowicie budowane tezy o słabym przygotowaniu załogi. A także nieumiejętnym posługiwaniu się uchodem (jak się okazuje kpt. Protasiuk ćwiczył tę procedurę bez ILS na kilka dni wcześniej przed 10 IV, a Komisja Millera dopuściła się poważnej manipulacji przy swoim niesławnym eksperymencie).

Ostatnie 100 stron tej książki to wbijająca w fotel, szczegółowa rekonstrukcja ostatnich 16 sekund lotu Tupolewa. Autorzy stawiają tezę – i szczegółowo ją udowadniają – że rządowy samolot został na wysokości decyzyjnej 100 m trafiony rakietą. Uzbrojona była w ładunek termo baryczny, która eksplodowała nad przedziałem “generalskim” uszkadzające też lewe skrzydło. Odłamki zostały wciągnięte przez silniki, co doprowadziło do ich awarii i upadku samolotu, który zaczął rozpadać się w powietrzu (jeden z silników eksplodował, inne zostały odłączone).

Rakieta została wystrzelona z MiGa-29 operującego z rejonu ćwiczeń lotniczych w okolicach Sieszczy. (Rosyjscy świadkowie słyszeli eksplozję w powietrzu i dziwny dźwięk silnika. Jeden z nich widział jak słynna brzózka została ścięta przez końcówkę skrzydła spadającą z dużą szybkością z góry. Tupolew przeleciał nad brzozą). Książka wyjaśnia jak to się stało, że część zwłok była niemal zwęglona. Choć po uderzeniu w ziemię tliły się jedynie rachityczne pożary. I dlaczego telefony generałów stopiły się a ich książki spaliły na brzegach, gdy ich mundury umoczone w paliwie lotniczym nie zapłonęły…

literatura faktu   Nowość 2011 – Autor:  Praca Zbiorowa

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *