Złoto Wrocławia

Historia KSIĄŻKI Powieści

Zloto Wroclawia„Złoto Wrocławia” Niemcy przegrywają wojnę, w pośpiechu zaczynają opuszczać okupowane tereny, ale nie zamierzają tak łatwo rezygnować ze skarbów, jakie zgromadzili. Ukrywają wszystkie drogocenności, które znalazły się w ich rękach, w nadziei, że po nie wrócą. Jest styczeń 1945 roku. W Festung Breslau, przygotowującej się do odparcia ataku Armii Czerwonej. Niewielka grupa oficerów Abwehry i SS organizuje tajną akcję. Akcja ma na celu wywiezienia i ukrycia skrzyń zawierających złote depozyty Banku Breslau.

Mijają lata, a legendy o złocie Banku Breslau rozpalają umysł pewnego majora SB. Dokłada on wszelkich starań, by je odnaleźć. Jednak w ostateczności tylko jeden z nich zna miejsce ich ukrycia i wszystko wskazuje na to, że tę tajemnicę zabrał ze sobą do grobu. Kiedy kończy się wojna i do zrujnowanego Wrocławia zjeżdżają osadnicy, wydaje się, że nikt już nie pamięta i nikt nie interesuje się ukrytym zlotem. Ale to tylko pozory. Trudno jednak rozdzielić prawdę od legendy. Sekrety historii zawsze będą rozpalać wyobraźnię, a Jolanta Maria Kaleta znakomicie wykorzystała tę ludzką ciekawość. Stworzyła znakomitą lekturę nie tylko dla tych, którzy mieszkają w pobliżu Wrocławia.

Młody pracownik wrocławskiego aparatu bezpieczeństwa, początkowo porucznik, następnie kapitan, aż w końcu major. Tadeusz Niezgoda, od pierwszego dnia, gdy w jego ręce wpadły tajemnicze zeznania o ukryciu skrzyń. Czyni z poszukiwań złotego depozytu sens swego życia. Czy ma jednak na to realne szanse na odnalezienie?

Podsumowanie

Akcja „Złota Wrocławia” toczy się na kilku płaszczyznach czasowych, od roku 1945, przez czasy PRL-u, po lata współczesne, dziewięćdziesiąte XX wieku. Sytuacja w kraju zmienia się, ale nie zmienia się zagadka, co stało się ze złotem, i pytanie, jak je odnaleźć. Śledzimy zmagania bohaterów z rosnącym zainteresowaniem. To powieść dobrze skrojona, lekko napisana i z wciągającą zagadką. Powieść, w której podejmowany jest temat prawdziwy, a takie czyta się najlepiej. Autorce udało umiejętnie splatający ze sobą wszystkie elementy i w udany sposób oddać klimat czasów, których w danym momencie dotyczy. Książkę czyta się szybko, z przyjemnością i zaangażowaniem.

wojnaNowość 2013 – Autor:  Jolanta Maria Kaleta – Złoto Wrocławia – Historia Wojenna

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *