Zniewolona

KSIĄŻKI Powieści

ZniewolonaZniewolona to książkowa wersja bijącego rekordy popularności serialu telewizyjnego „Zniewolona”. Serial ten zawładnął sercami milionów polskich widzów.

Młodziutka Katierina jest piękna i mądra. Decyzją matki chrzestnej, została wychowana jak szlachetnie urodzona panna. Dla reszty świata jednak jest jedynie rzeczą, chłopką pańszczyźnianą należącą do najbogatszego ziemianina w powiecie nieżyńskim, Piotra Czerwinskiego. Przypadkowe spotkanie z prawym, acz zapalczywym szlachcicem Aleksiejem Kosaczem staje się dla dziewczyny najszczęśliwszym wydarzeniem w życiu. Lecz czy Katierina może marzyć o prawdziwym uczuciu. Grigorij, syn jej państwa, gotów jest na wszystko, byle ją tylko posiąść na wyłączną własność? Za najmniejsze nieposłuszeństwo niepokorna dziewczyna może zostać sprzedana, wymieniona lub przegrana w karty. Czy Aleksiej gotów będzie walczyć o swoją wybrankę, gdy dowie się, że jest nikim, cudzą własnością bez prawa do pragnień, marzeń oraz… miłości?

Akcja dzieje się u naszych sąsiadów, a tak naprawdę w tym samym kraju. Ponieważ w połowie XIX wieku zarówno Moskwa, Kijów, jak i Warszawa, Częstochowa, Lublin czy Sosnowiec znajdowały się w tym samym państwie – Imperium Rosyjskim. Pokazano dokładnie jak traktowano chłopów, w taki sposób, jak pokazano to w „Zniewolonej”. Mowa jest tam o ich sprzedaży innym bez mrugnięcia okiem, publicznych chłostach czy zwiększaniu pańszczyzny i norm pracy. Było to w połowie XIX wieku normą również w wielu majątkach na ziemiach polskich. Gdy część widzów zarzuca scenarzystom zbytnie epatowanie przemocą, inni komentują, że dokładnie tak o tamtych czasach opowiadali im ich przodkowie. Inna rzecz, że dziś historię opowiada się z punktu widzenia sfer wyższych, a nie chłopstwa.

Znajdź też na:  Serwis audius.pl

romans      Nowość 2019

Loading spinner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *